30-05-2014

Ferrero sorumlu palm yağı ilerleme güncellemesi

Ferrero’nun Palm Yağı Bildirgesinin, yayınlanmasından altı ay sonra, Bildirgeyi tedarikçi tabanımız genelinde uygulama çalışmalarımız hakkında bir güncelleme sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bildirge Ferrero'nun satın aldığı palm yağının ormansızlaştırmaya yol açmadan ve yerel topluluklara, çalışanlara ve biyolojik çeşitliliğe saygı ile yetiştirildiğini garanti etmek amacıyla Kasım 2013'de oluşturuldu.

Yine Kasımda, Ferrero kar amacı gütmeyen küresel bir kuruluş olan ve ekibinin sorumlu palm yağı tedariki konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırmak için konuyla ilgili çabaları desteklediği Orman Derneğinin (TFT) üyesi oldu.

İzlenebilir palm yağı
Sorumlu bir gıda şirketi olarak, ürünlerimizin plantasyona kadar izlenebilir, ormansızlaştırmaya ve istismara yol açmayan ve dolayısıyla herhangi bir şekilde çevresel yıkıma ve sosyal adaletsizliğe yol açmayan palm yağı içermesi gerektiğine inanıyoruz.
Bunu başarmak için izlenebilirlik çok önemlidir; satın aldığımız palm yağının nereden geldiğinin tam olarak bilinmesi, yetiştiricilik uygulamalarını değerlendirmenin ve birtakım iyileştirmelerin gerekip gerekmediğini anlamanın tek yoludur. Bildirgemizin yayınlanması sırasında, tedarikçilerimizin %75'i Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO) standartları uyarınca tamamen izlenebilir kaynaklardı. Son altı ay boyunca odak noktamız bunun üzerine eklemeler yaparak geliştirmek, tedarikin geri kalanını mümkün olduğunca rafinerilerden imalathanelere ve plantasyonlara kadar izlemek oldu.

Bu çalışmalardan dolayı, bugün palm yağımızın %90'ı geriye dönük olarak plantasyona kadar izlenebilir durumdadır. Mevcut tedarik üssümüz, 10 rafineri, 35'e varan sayıda imalathane ve Malezya, Papua Yeni Gine ve Brezilya'daki 182 plantasyondan oluşmaktadır. Sorumluluğa doğru yolculuğumuzda, yetiştiricilerin Bildirgemize uymayı taahhüt ettikleri diğer ülkelerden yapılacak tedariklere açık olmaya devam ediyoruz.

Ormansızlaştırmaya Yol Açmayan Palm Yağı
Plam yağının çok sayıda aktörün yer aldığı ve farklı bilgi seviyelerinden oluşan karmaşık bir sektör olduğunun farkında olarak, ilk altı aydaki çalışmalarımızın büyük kısmı, tedarikçilerin Bildirgemiz yoluyla kendilerinden ne gibi taahhütler beklediğimizi anlamaları üzerinde yoğunlaştı. Buna her bir kriter için tedarikçilere kılavuzluk etmek ve bunun uygulamada ne anlama geldiğini anlatmak dahildir.

Palm Yağı Bildirgesi: Değerlendirme Uygulamaları
İzlenebilirliğin iyi yönde gelişmesiyle birlikte, bir sonraki adım tedarikçi uygulamalarının değerlendirilmesidir. Bildirgenin tedarikçilerimiz tarafından ne kadar iyi uygulandığını değerlendirmek ve yetiştiricilerin RSPO şartlarının ötesine geçmelerine yardım etmek için Ferrero TFT ile birlikte bir metodoloji geliştirmiştir – örneğin Yüksek Karbon Stoklu ormanların ve Yüksek Koruma Değerli alanların korunması yoluyla hiçbir şekilde ormansızlaştırma yaratılmamasının taahhüt edilmesi ve küçük toprak sahiplerinin sorumlu tedarik zincirlerine dahil etmeye çalışılması. Bildirgemiz tedarikçilerin taahhüt etmeleri gereken ve çoğu sertifikalandırma şartlarının ötesine geçen on kriterin tümünü düzenlemektedir.

Mevcut çevresel ve sosyal bilgilerden yararlanarak, metodoloji Bildirge ilkelerine aykırı uygulamaların incelenmesi amacıyla tedarik zinciri içerisinde hangi plantasyonların ilk olarak ziyaret edilmesi gerektiğini tespit etmektedir. Günümüzde, söz konusu öncelikli plantasyonlar ziyaret edilmekte ve yetiştiricilere, bir dizi uygulamayı iyileştirmeleri için tavsiyelerde bulunulmaktadır. En önemlisi, bugüne kadar yapılan ziyaretler sırasında yağ tedarik ettiğimiz plantasyon alanları içerisinde ormansızlaştırmaya dair bir kanıt bulunmamıştır.

Sonraki Adımlar
Altı ay içinde bir başka ilerleme güncellemesi sunacağız. Bu süre içerisinde, 2014 yılı sonuna kadar geriye dönük olarak plantasyona kadar %100 izlenebilirlik ve 2015 yılı sonuna kadar %100 uyum hedefiyle Bildirgemizi uygulamak için tedarikçilerimizle yakın işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Ayrıca aşağıdaki siteleri ziyaret ediniz: www.tft-forests.org

19-11-2014

Ferrero palm yağı ilerleme raporu - Kasım 2014

Ferrero palm yağı ilerleme raporu - Kasım 2014

Ferrero'nun Palm Yağı Bildirgesinin yayınlanmasından bir yıl sonra

read more

17-10-2013

Ferrero hiç kimseye satılık değildir.

Ferrero hiç kimseye satılık değildir.

 Ferrero Grup İcra Kurulu Başkanı Giovanni Ferrero, şekerleme sektöründe yer alan bir başka Grup şirketinden teklif aldıklarına dair iddiaları kati surette yalanlar ve Ferrero’nun hiç kimseye satılık olmadığını teyit ederler.

read more

10-07-2013

Ferrero, kurumsal sosyal sorumluluk üzerine dördüncü raporunu sundu

Ferrero, kurumsal sosyal sorumluluk üzerine dördüncü raporunu sundu

Ferrero, dördüncü kurumsal sosyal sorumluluk raporunu 10 Temmuz’da Milano’daki ‘Il Sole 24 Ore’ isimli merkez ofisinde

read more

23-11-2012

Ferrero 3.Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporunu sunuyor

Ferrero 3.Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporunu sunuyor

Ferrero’nun 3.Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporu online üzerinde farklı dillerde yayınlandı.

Raporun sunumu bugün İstanbulda resmi olarak İtalyan Büyükelçiliğinin konsolosluk binasında “Palazzo Venezia”’da gerçekleştirildi.

Rapor 2011 yılında Ferrero Grubun faaliyetlerinde sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik stratejisini yansıtıyor.

2013 yılı hedefleri ve uzun sureli 2020 hedefleri kapsamında ki konular özel kısımlar halinde Grup içindeki önemlerine ve paydaşların görüşlerine gore sıralanıp ele alındı.

Rapor Ferrero Grubun CSR Ofisi tarafından ;

- GRI Rehberi -Global Raporlama Girişimi
- ISO’ya

uyumlu olarak hazırlandı.

Ferrero Grup bu yıl, ilk kez, GRI kontrol ve GRI beyanı tarafından teyit edilen ve en yüksek sürdürülebilirlik derecesi olarak bilinen A+ derecesine erişmiştir.

Raporun bağımsız denetimi Deloitte tarafından gerçekleştirilmiştir.

Raporu internette www.ferrero.com web adresinde bulabilirsiniz.

Raporun Ingilizce versiyonu için, buraya tıklayınız >
Raporun Italyanca versiyonu için, buraya tıklayınız >

Yorumlarınız için e-mail adresi csr@ferrero.com

read more

28-01-2012

5 Şubat Dünya Nutella Günü

5 Şubat Dünya Nutella Günü

Dünya Nutella Günü'nü dev bir kahvaltı ile kutluyoruz! 05 Şubat 2012 Pazar günü saat: 10:00'da Cevahir'e gel. Dev kahvaltı masasındaki yerini al, Dünya Nutella Günü'nü birlikte kutlayalım.

Nutella Kahvaltının Yıldızı sizi bekliyor >

read more

haber arŞİvİ

2018

ocak

şubat

mart

nisan

mayıs

haziran

temmuz

ağustos

eylül

ekim

kasım

aralık