BİR AİLENİN ÖYKÜSÜ


Ferrero Grubu’nun tarihçesi, çok uluslu bir şirketin gelişim sürecinde Piedmonte’li bir ailenin dünü, bugünü ve geleceğini mükemmel bir biçimde birleştirmektedir.


ALBA’DAKİ BAŞLANGIÇ VE SONRAKİ YILLAR
Bu başarının kökenlerini keşfetmek üzere 1940’lı yıllara geri dönmemiz gereklidir. İşte bu yıllar, tam da Michele’nin anne ve babası, Piera ile Pietro’nun bir pastane dükkanından bir fabrika yarattıkları döneme rastlamaktadır. Ferrero ailesi, yurt dışında şekerleme sektöründeki ilk üretim tesisleri ve temsilciliklerini açan İtalyan şirketi olarak, Ferrero’yu tam anlamıyla uluslararası bir Grup yapmayı başarabilmişlerdir. Atılan bu ilk ve kararlı adımlar, Pietro Ferrero ve o tarihlerde henüz çok genç olan oğlu Michele’nin “buluşu” ürünler sayesinde mümkün oldu. Yakalanan başarıya ulaşılmasını sağlayan bir diğer önemli etken de, 1949 yılında yaşamını kaybeden, Pietro’nun kardeşi Giovanni tarafından kurulan satış ağıdır.


DÜNYA ÇAPINDA BİR BAŞARI

Şirketin İtalya’da ulaştığı başarıdan sonra, Michele Ferrero yurt dışında da üretim faaliyetlerine geçme kararı aldı. Böylelikle, 1956 yılına gelindiğinde, Almanya’da kurulan büyük bir tesisin açılışı yapıldı ve kısa bir süre sonra bunu Fransa’daki fabrika izledi. Bu adımlar, bir anlamda, sonraki dönemde Ferrero’nun Avrupa’daki hızlı büyümesinin habercisi oldu ve Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, İsveç, İngiltere (Birleşik Krallıklar), İrlanda ve İspanya’da açılan ticari ofisler ile üretim merkezleri bunu takip etti. Sonraki dönemlerde ise Ferrero tam anlamıyla küreselleşerek Kuzey ve Güney Amerika, Güney Doğu Asya, Afrika, Avustralya ve son dönemlerde de Türkiye, Meksika ve Çin’de kurduğu şirket ve fabrikalarla büyümeye devam etti.


YAPILAN İLK SATIN ALMALAR

2015 yılında, Ferrero, şirket için yeni bir çağın başlangıcı olan iki önemli satın alma gerçekleştirdi. Mart ayına gelindiğinde, Türkiye’nin önde gelen fındık toplama, kavurma ve ticaret şirketi Oltan’nın (bugünkü Ferrero Fındık) Ferrero bünyesine katılabilmesi için gerekli nihai izinler alınmış bulunmaktaydı. İkinci satın alma işlemi ise Ağustos ayında gerçekleşmiş ve 1911 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan çikolata şekerleme şirketi Thorntons satın alındı. Bugün 3.300’den fazla çalışana sahip Thorntons artık ailemizin bir üyesi olmuş durumda. Her iki şirket de zengin birer aile tarihine sahip ve kendilerini müşterilerine en yüksek kalitede, premium çikolata ürünleri sunmaya adamış ve onları memnun etmeye kararlı kuruluşlardır.


GRUBUN SOSYAL SORUMLULUKLARI

Ferrero, şirket itibarı açısından yapılan sıralamalarda düzenli olarak en yüksek puanı alan kurumlar arasında yer almaktadır. Bunun arkasındaki en önemli faktörlerden biri de şüphesiz ki Grup’un sosyal sorumluluk alanındaki girişimleridir. Bunlar, Ferrero’nun Kurumsal Sosyal Sorumluluk CSR stratejisi’nde özetlenmiş bulunan ve bu strateji kapsamında odaklanılan şu ana başlıklarda toplanabilir: en yüksek kalite ve inovasyon, Grup’un tarihinin oluşmasında rol oynamış ve halen de buna katkı sağlamaya devam eden insanlara önem vermek, yerel toplumlara destek olmak, gençler arasında daha aktif bir yaşam biçiminin benimsenmesini özendirmek ve bunun yanında sürdürülebilir tarım uygulamaları ve çevrenin korunması konularında güçlü bir kararlılıkla davranmak.


GÜNÜMÜZDE FERRERO

Bugün, şirket Giovanni Ferrero tarafından başarıyla yönetilmekte ve daha da yüksek hedeflere doğru yol almaktadır. Giovanni Ferrero, bu süreçte babası Michele ve kardeşiyle bu denli güçlü olarak paylaştığı ilham ve motivasyonun devamını sağlamaktadır.