Ferrero Group’un hikayesi ve misyonu

İlk adımdan dünya çapındaki başarıya

BİR AİLE HİKAYESİ


Ferrero Group’un hikayesi, çokuluslu bir şirketin bir Piyemonteli ailenin geçmişini, şu anını ve geleceğini mükemmel şekilde birleştirdiği bir üçüncü kuşak başarı hikayesidir.

ALBA’DA BAŞLANGIÇ VE SONRAKİ YILLAR


Bu başarının köklerini keşfetmek için 40’lı yıllara gitmemiz gerek. Bunlar, Michele’nin ebeveynleri Piera ve Pietro’nun bir pastaneyi bir fabrikaya dönüştürdüğü yıllardı. Ferrero Ailesi önceleri, II. Dünya Savaşı’ndan sonra şekerleme sektöründe yurt dışında üretim yerleri açan ilk İtalyan imalatçısıydı ki daha sonra şirketi gerçek bir uluslararası gruba dönüştürdü. Bu ilk ve kararlı adımlar Pietro Ferrero ve o zamanlar henüz çok genç olan oğlu Michele tarafından “icat edilen” ürünler sayesinde atıldı. Başarının bir diğer anahtarı, Pietro’nun 1949 yılında ölen kardeşi Giovanni tarafından organize edilen etkili satış ağıydı.

DÜNYA ÇAPINDA BİR BAŞARI


Şirketin İtalya’daki başarısının ardından, Michele Ferrero aynı zamanda yurt dışında üretim yapmaya karar verdi. 1956 yılında, Almanya’da büyük çaplı bir tesis törenle açıldı ve bundan bir süre sonra bir diğer tesis ise Fransa’da açıldı. Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, İsveç, Birleşik Krallık, İrlanda ve İspanya’da ticari ofisler ve üretim merkezlerinin açılması, Ferrero’nun Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılmasının başlangıcı oldu. Takip eden yıllarda, Ferrero, Kuzey ve Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Doğu Avrupa, Afrika, Avustralya, ve daha yakın zamanlarda Türkiye, Meksika ve Çin'de şirketler ve tesisler açarak global bir şirket oldu.

BÜYÜK FİKİRLERDEN KÜLTÜREL İKONLARA

İLK KAZANIMLAR


2015 yılı sırasında, Ferrero, iki önemli kazanımla şirketimiz için yeni bir çağ başlattı. Mart ayında, şirket, Türkiye’de fındık toplama, kavurma ve ticareti yapma konusunda lider bir şirket olan Oltan’ın entegrasyon sürecine başlamak için nihai onayı aldı. İkinci edinim, Ağustos ayı itibarı ile, 1911 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan çikolata şekerleme şirketi olan Thorntons idi. 3.300 kişi çalıştıran Thorntons, halihazırda genişlemiş olan ailemizin bir parçasıdır. İkimiz de zengin bir aile geçmişine sahibiz ve yüksek kaliteli, birinci sınıf şekerleme ürünleriyle müşterilerimizi memnun etmeyi güçlü bir şekilde taahhüt ediyoruz.

GRUP SOSYAL SORUMLULUĞU


Ferrero şu anda dünyadaki ilk firmalar arasında adını duyurdu. Şüphesiz, bu aynı zamanda Grup’un sosyal sorumluluk girişimlerine bağlıdır. Bunlar, en yüksek kaliteye ve yeniliğe, şeffaf iletişime, Grup tarihini yapan ve halen gerçekleştirmekte olan kişilere özen göstermeye, yerel topluluklara destek vermeye, gençler arasında aktif yaşam tarzlarının geliştirilmesine ve bunun sürdürülebilir tarımsal pratikler ve çevrenin korunmasını teşvik etmeye odaklanan Ferrero’nun sosyal sorumluluk stratejisinde özetlenmektedir.